RODN „WOM” w Częstochowie wraz z Centrum Pozytywnej Edukacji zapraszają nauczycieli, pedagogów i psychologów pracujących w przedszkolach i klasach I–III szkoły podstawowej na szkolenie przygotowujące do realizacji rekomendowanego międzynarodowego programu promocji zdrowia psychicznego o nazwie „Przyjaciele Zippiego”.
Program kształtuje i rozwija umiejętności psychospołeczne dzieci w wieku 5–9 lat. Uczy znajdowania różnych sposobów radzenia sobie z problemami i trudnymi sytuacjami w codziennym życiu: m.in. ze złym samopoczuciem, zmianami, czy stratą kogoś bliskiego. Dzieci uczą się, jak nawiązywać i utrzymywać przyjaźnie, rozwiązywać konflikty, radzić sobie z odrzuceniem, dokuczaniem i przemocą, czy jak prosić o pomoc.
W oparciu o program szkolenia i bardzo starannie opracowane materiały metodyczne nauczyciel / pedagog / psycholog prowadzi z dziećmi 24 spotkania w trakcie jednego roku szkolnego. Są to m.in.: scenariusze każdego spotkania, ilustracje, plakaty i opowiadania. Cena kursu w wymiarze 12 godzin wraz z pakietem materiałów dla nauczyciela wynosi 700 zł. Materiały mogą być wykorzystywane przez wiele lat z kolejnymi grupami dzieci. Dodatkowo nauczyciele otrzymają możliwość bezpłatnego pobrania zeszytu zawierającego wskazówki do realizacji programu z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych w przedszkolach i szkołach ogólnodostępnych, integracyjnych oraz specjalnych.
Program nie koncentruje się na dzieciach z konkretnymi trudnościami, ale promuje zdrowie emocjonalne wszystkich dzieci w wieku 5–9 lat.